Data publikacji w serwisie: 10 stycznia 2023 r.
Celtic Research Circle – prof. dr hab. Andrzej Michałowski – „Narodziny cywilizacji celtyckiej” (13.01, 11:30, Sala Górna)
Celtic Research Circle i Pracownia Studiów Celtyckich serdecznie zaprasza na gościnny wykład Dziekana Wydziału Archeologii UAM, prof. dr hab. Andrzeja Michałowskiego pt. „Narodziny cywilizacji celtyckiej”, który odbędzie w piątek 13.01 o godz. 11:30 w Sali Górnej. Tematem wykładu będą najstarsze kontynentalne kultury celtyckie ujrzane przez pryzmat odkryć archeologicznych (wykład w j. polskim).
Abstract w pełnym ogłoszeniu.
Abstrakt:
Mówiąc o Celtach, nie bez powodu przed oczyma stają nam skaliste brzegi Irlandii porośnięte zielenią traw, w uszach pobrzmiewa irlandzki folk, a w ustach pojawia się gorzkawy posmak guinnessa… W masowej kulturze Celtowie nieodparcie kojarzą się bowiem z Wyspami Brytyjskimi, a zwłaszcza z mniejszą z nich – Zieloną Wyspą. Ostatnią przystanią Celtów, ostatnim ich bastionem. Niemniej kolebka Celtów to nie Wyspy Brytyjskie, ze Stonehenge wyczarowanym mocą celtyckich Druidów, majestatycznie skąpanym w promieniach zachodzącego słońca i muzyce Clannad. Świt świata celtyckiego rozpoczął się bowiem zupełnie gdzie indziej. To między podnóżem potężnych Alp, a toczącym swe wody przez środek Europy pięknym, modrym Dunajem doszło do etnogenezy interesującego nas ludu. To tu, zanim jeszcze narodziła się właściwa Celtom archeologiczna kultura lateńska, żyli ich przodkowie – twórcy kultury halsztackiej. Usadowiwszy się na przełęczach alpejskich, bogacili się oni na handlu między cywilizacjami świata śródziemnomorskiego a wnętrzem kontynentu. Ich potomkowie, już historyczni Celtowie związani właśnie z ową kulturą lateńską (od stanowiska La Téne nad szwajcarskim jeziorem Neuchâtel), stali się mistrzami czarnej metalurgii i sztuki wojennej. Stworzyli z nich podstawy wielkości swojego świata. Wykład „Narodziny cywilizacji celtyckiej”, przez pryzmat odkryć archeologicznych, stawia sobie za cel by przybliżyć słuchaczom ów świt dominacji tego ludu we wnętrzu kontynentu europejskiego.